search

چگونه آفت را از بین ببریم

[ پنهان کردن ]
آفت دهانی یا Aphthous Ulcers یک بیماری دهانی بسیار شایع است که بر روی زبان یا لثه دیده می شود و همراه با ایجاد درد و ناراحتی در آن ناحیه می باشد.
چگونه آفت را از بین ببریم

علت پیدایش آفت چیست


علت پیدایش آفت در واقع یک عکس العمل خود ایمنی بدن می باشد. بدین معنا که بدن وجود یک عامل خارجی را شناسایی کرده و به آن حمله میکند. این عامل خارجی می تواند یک مولکول ناشناخته باشد. این فرآیند همانند فرآیند پس زدن عضو پیوند زده شده به بیمار است که بدن بیمار به آن عضو حمله میکند. این عامل خارجی می تواند یک آلودگی یا ماده ای محرک باشد.

چگونه از بوجود آمدن آفت جلوگیری کنیم


مهمترین عامل برای پیشگیری از آفت رعایت بهداشت دهانی است. برای جلوگیری از پیدایش آفت دهانی مسواک زدن منظم ، استفاده از دهانشویه ها ، دقت در عدم استفاده از ظروف آلوده مخصوصا قاشق و چنگال آلوده می تواند مفید باشد.
همچنین پرهیز از خوردن زیاد غذاهی محرک مانند آجیل باعث تحریک کمتر بافت دهان شده و احتمال پیدایش آفت را کاهش می دهد.
نکته بعدی که باید رعایت شود پرهیز از خوردن غذاهایی است که احتمال آسیب زدن به بافت نرم دهانی را دارند مانند انواع بسیار ترد و خشک نان های تست و غذاهایی که سطوح برنده و خشک دارند.

چگونه آفت را درمان کنیم


به صورت کلی دوره آفت یک هفته است. توصیه می شود در صورتی که این دوره بیشتر از یک هفته شد به پزشک مراجعه نمایید. برخی از درمان های آفت دارویی است ولی ما در اینجا به معرفی درمان های خانگی و در دسترس آفت خواهیم پرداخت.

درمان آفت با آب نمک
برای اینکار مقداری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و سپس آن را چندین بار در دهان چرخوانده و خالی کنید. این کا را مخصوصا شب ها قبل از خواب انجام داده تا محیط دهان را در طول خواب تمیز نگاه دارد.

درمان آفت با جوش شیرین
برای درمان آفت با جوش شیرین یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب گرم حل کرده و مانند روش بالا چند بار در دهان چرخانده و سپس خالی کنید. همچنین می توانید مقداری جوش شیرین را با مقدار بسیار کمی آب مخلوط نموده تا خمیری تهیه گردد. خمیر فوق را بر روی محل آفت قرار دهید.برای این کار همچنین می توانید از گوش پاک کن استفاده نمایید. جوش شیرین باعث کاهش آلودگی و باکتری های دهانی شده و همچنین با کاهش اسیدیته دهان به درمان آفت و التیام بافت دهان کمک می کند.

درمان آفت با آب اکسیژنه
برای این کار باید محلول 3 درصد آب اکسیژنه تهیه نمایید. مقدار کمی آب اکسیژنه یا Hydrogen peroxide را در یه درب بطری ریخته و آن را با آب رقیق کنید. سپس به کمک گوش پاک کن محلول رقیق شده را بر روی محل آفت بمالید. بسیار مهم است که دقت کنید به هیچ عنوان از این محلول را نباید ببلعبد.

استفاده از دهان شویه ها
به صورت کلی دهانشویه هایی با امکان ضد عفونی دهان برای درمان آفت مفید می باشند ولی دهانشویه های حاوی Diphenhydramine اثر موثر تری دارند.

عناوین جستجو شده مرتبط:
چگونه آفت را از بین ببریم ، چگونه درد ناشی از آفت را کم کنیم ، چگونه آفت را بهبود دهیم ، درمان های خانگی آفت ، آفت چیست ، چگونگی درمان خانگی آفت
تصویر از wikihow