search

چگونه فایل ها را به فرمت XPS تبدیل کنیم

شاید برایتان پیش آمده باشد هنگامی که یک سند متنی را در رایانه خود ایجاد و صفحه آرایی میکنید و آن را به رایانه دیگر انتقال میدهید ظاهر اولیه خود را از دست بدهد .مثلا فونتی که سند را با آن ایجاد کرده اید در رایانه مقصد وجود نداشته باشد و به ناچار با فونت پیش فرض نشان داده شود .علاوه براین ممکن است به دلیل موجود نبودن نرم افزار سازگار اصلا قابل باز شدن نباشد .
این معضل باعث شده در سالهای اخیر شرکت های گوناگون به فکر ایجاد یک فرمت قابل جابجایی (Portable) بیفتند که موفق ترین آنها مربوط به شرکت Adobe و تولید فایل های PDF بود.شرکت مایکروسافت با الهام گرفتن از این ایده ٬فرمت جدید XPS را در ویندوز Vista ارایه کرد و در ویندوز sevenهم گنجانده است.
همه فایل های قابل کپی گرفتن در ویندوز را می توان به فرمت XPS تبدیل کرد.
برای این کار ابتدا یک فایل متنی یا تصویری مثلا در محیط word یا هر برنامه دیگر ایجاد کنید سپس کلید های ترکیبیCtrl+P را فشار دهید تا پنجره پرینت ظاهر شود.

چگونه فایل ها را به فرمت XPS تبدیل کنیم

در ادامه از لیست چاپگرها٬گزینه Microsoft XPS Document Writer را انتخاب کنید و روی دکمه OK کلیک نمایید تا پس از محل ذخیره سازی و نام ٬فایل مورد نظر ایجاد شود.
حال به سراغ فایل ایجاد شده بروید و آن را باز کنید به این ترتیب برنامه XPS Viewer باز شده و سند را نمایش میدهد.


هر چند فرمتXPS به دلیل ادغام شدن در ویندوز وعدم نیاز به برنامه خاصی قابلیت رقابت با فرمت PDFرا دارد اما برای رسیدن به جایگاه مناسب راه طولانی در پیش دارد.