search

چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم

[ پنهان کردن ]
سرماخوردگی بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سرماخوردگی معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می‌شود و با علائمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می‌یابد و معمولاً هفت تا ده روز بعد برطرف می‌شود و برخی علائم ممکن است تا سه هفته طول بکشد ولی با برخی از درمان های ساده و خانگی می توان زودتر این بیماری را برطرف کرد.
چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم

چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم


در ادامه به چند توصیه برای خلاصی از سرما خوردگی و بهبود علائم آن اشاره خواهیم کرد.

بینی خود را تمیز نگه دارید
از آن جایی که محل تجمع ویروس این بیماری بیشتر مجاری تنفسی و ریه هاست ، توصیه می شود که بینی خود را مرتبا تمیز نگه داشته و آن را با آب گرم و یا سرم شستشو بشویید. البته فشار زیاد به بینی یا به اصطلاح فین کردن شدید می تواند به مخاط بینی شما آسیب بزند پس توصیه می شود که برای تمیز کردن بینی خود یک سوراخ بینی را با دست نگه داشته و از بینی خود بدمید.

استراحت کنید
با استراحت کردن شما به بدنتان کمک خواهید کرد که انرژی خود را برای افزایش سطح ایمنی بدن و مقابله با بیماری سرماخوردگی متمرکز کند. بنابرین زمان بیشتری را به خواب و استراحت اختصاص دهید.

گلوی خود را مرطوب نگه داری
برای رهایی از سوزش گلو آبنمک رقییق غرغره کنید. برای این کار به اندازه یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و آن را غرغره نمایید. این کار را چها یا پنج بار در روز انجام دهید.برای خلاصی از خارش گلو هنگام سرما خوردگی می توانید چای غرغره کنید که باعث سفت شدن و کاهش خارش غشاء گلو می شود. همچنین می توانید از عصل و یا مخلوط عسل و آبلیمو و یا مخلوط عسل و سرکه سیب هم برای کاهش خارش و درد گلو استفائه کنید. برای مثال مقداری آبلیمو را در یک لیوان آب ولرم ریخته و سپس یک قاشق مربا خوری عسل به آن می افزاییم. این معجون باعث کاهش علائم سرماخوردگی بر روی گلو می شود.

مایعات داغ بنوشید
مایعات داغ باعث رفع گرفتگی بینی ، جلوگیری از خشک شدن گلو و همچنین التیم غشاء گلو و کاهش درد و ناراحتی میشود . البته توجه داشته باشید که از مصرف زیاد چای و قهوه خود داری کنید زکافئین موجود در آنها باعث تحریک و خشکی غشائ گلو می شود.

دوش آب گرم همراه با بخار بگیرید
د.ش آب گرم همراه با بخار باعث باز شدن بینی شما شده و همچنین تاثییر آرام بخش و ریلکس کننده بر روی شما دارد. اگر در اثر آنفولانزا دچار سرگیجه شده اید بر روی صندلی بشینید و دوش بگیرید.

از کیسه آب گرم یا کمپرس آب گرم در اطراف سینوس های خود استفاده کنید
کیسه آب گرم باعث آرام شدن و همچنین بهبود سینوس های ملتهب می شود. سینوس ها از جاه های دیگر بدن می باشند که به سرعت آلوده به ویروس سرما خوردگی شده و خود روند بهبود این بیماری را به تعویق می اندازند. (چگونه سینوزیت را درمان کنیم )

استفاده از بالش اضافی هنگام خواب
استفاده از بالش اضافی هنگام خواب باعث افزایش شیب سر شده و خروج ترشحات بینی را آسانتر می کند.

استفاده از بخور مخصوصا بخور اکالیپتوس
بخور اکالیپتوس باعث رفع احتقان و گرفتگی بینی شده و همچنین اثر ضد عفونی کنندگی فراوانی دارد.

مصرف ویتامین ها و مواد غذایی مفید مخصوصا ویتامین سی
در درمان سرماخوردگی هم مانند سایر بیماری ها یک رژیم غذایی مفید و مقوی می توانند بسیار موثر باشد. مخصوصا مصرف ویتامین C باعث افزایش ایمنی بدن و شتاب بخشیدن به روند بهبود بیماری می شود.

چه رژیم غذایی برای درمان سرما خوردگی مناسب است


مصرف سبزیجات تازه بخصوص پرتقال ، لیمو شرین ، گریپ فروت و سایر مرکبات برای درمان سرماخوردگی و بهبود علائم آن توصیه می شود. همچنین مصرف سیر تاثییر زیادی در بهبود سرما خوردگی دارد.
همچنین خوردن سوپ گرم باعث التیم گلو و رفع درد و احتقان می شود.

عناوین جستجو شده مرتبط:
سرماخوردگی بزرگسالان ، سرماخوردگی کودکان ، درمان سرماخوردگی با عسل ، سرماخوردگی ویروسی ، درمان سرماخوردگی شدید ،سرماخوردگی در نوزادان ، سرماخوردگی در تابستان ، درمان سرماخوردگی با عسل ، درمان گیاهی سرماخوردگی ، درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد ، درمان سرماخوردگی ویروسی ، درمان آنفولانزا ، درمان خانگی آنفولانزا ، علائم آنفولانزا جدید ،درمان سریع آنفولانزا ,how to cure a cold in one day , home remedies for cold and flu , cold treatment at home , head cold medicine

منابع: ویکیپدیا فارسی ، وب ام دی ، وب مدیکال
تصویر از: medscape.com