search

چگونه به قربانیان اسیدپاشی کمک کنیم

اسیدپاشی یکی از انواع شدید خشونت بوده که بیشتر علیه زنان صورت گرفته و ممکن است در مواردی منجر به مرگ قربانی نیز شود. این عمل ، حمله‌ای است که نه به قصد قتل بلکه معمولا برای انتقام و نابودی زندگی اجتماعی و آینده قربانی انجام می‌شود و علاوه بر آسیب_ های جسمی ماندگار از جمله نابینایی، می تواند آسیب های روانی جدّی مثل افسردگی، اختلال تنش‌زای پس از رویداد (PTSD)، اضطراب، حملات اضطرابی، اختلالات خوردن و حتی اعتیاد و خودکشی را به همراه داشته باشد. اسید به علت خاصیت خورندگی و گرمایی که ایجاد می‌کند به بافت ها آسیب می‌زند. معمولا صورت قربانی هدف اسیدپاشی قرار می گیرد. غالبا خطر مشکلات تنفسی، عفونت خون (سپتی‌سمی) ، نارسایی کلیه و نهایتا مرگ قربانیان اسیدپاشی را تهدید می‌کند. اسید باعث مرگ بافت (نکروز) و سوختگی آن می‌شود، بعد از بین بردن پوست، چربی زیر پوست را حل کرده و به عضلات و حتی استخوان نفوذ می‌کند. در حمله به صورت، معمولا پلک و مژه و لبها کاملا از بین می‌روند و بینی و گوش هم ممکن است کاملا تخریب شود. شدت ضایعه به نوع و غلظت اسید، مدت زمانی که پس از حمله، شستشو و رقیق شدن شدن اسید انجام می‌شود، و سرعت انتقال قربانی به مرکز تخصصی بستگی دارد. اسید مورد استفاده بیشتر اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک و سود سوزآور (هیدروکسید سدیم) است، البته این ماده آخری از نظر شیمیایی در زمره اسیدها قرار نمی‌گیرد.

*برای ترمیم محل اسیدپاشی باید شخص آسیب دیده از مواد پروئینی زیاد استفاده کند.
*در صورت مواجهه با اسیدپاشی ابتدا از ایمنی خود مطمئن شوید و بعد به کمک قربانی بروید.
*بلافاصله از دیگران و از اورژانس کمک بخواهید.
*ریختن مداوم آب (ولرم) بر روی نواحی سوخته مهمترین راه کمک است. این کار حداقل نیم ساعت ادامه دهید.
*دقت کنید که ریختن آب بر روی صورت طوری نباشد که تنفس را مختل کند.
*اگر مطمئن هستید که با اسید تماس پیدا نمی‌کنید سعی کنید لباس، جواهر و ساعت قربانی را در حالی که به آب ریختن ادامه می‌‌دهید خارج کنید.
*لباس را بعد از خیس کردن در بیاورید و اگر لباس به بدن چسبیده از این کار منصرف شوید.
*از استفاده از یخ، روغن، انواع کرم یا مواد دیگر پرهیز کنید.
*از پتو و حوله و دیگر پوشش های پرزدار استفاده نکنید. مناسبترین پوشش گاز استریل است.
*به نواحی آسیب دیده دست نزنید و آن را دستکاری نکنید.

فریده مهتی‌پور، جراح و متخصص پوست، مو و زیبایی و عضو هیات‌علمی دانشگاه طی یادداشتی در روزنامه شرق نوشت:
سوختگی شیمیایی تصادفی با انواع اسیدها (و البته گاه قلیایی) در سراسر دنیا موضوع شایعی است، ولی استفاده از آن به‌عنوان روش تهاجمی فقط در بعضی کشورها و فرهنگ‌ها مشاهده می‌شود. کشور بنگلادش با سه‌هزارو500مورد حمله طی 15سال گذشته بیشترین آمار این حملات را داشته و به‌دنبال آن هند، پاکستان، کامبوج و نپال نیز از کشورهایی هستند که به‌طور رایج این حملات در آنها گزارش شده است.
اسیدهایی که به‌طور شایع برای حملات عمدی مورد استفاده قرار می‌گیرند اسیدسولفوریک و اسیدنیتریک هستند، البته حمله با اسیدهیدروکلریک نیز گزارش شده، اما معمولا آسیب کمتری ایجاد می‌کند. مواد اسیدی با توجه به مصرف گسترده آنها در صنایع مختلف، در دسترس و بسیار ارزان‌قیمت است و خریدوفروش آنها به سهولت انجام می‌گیرد. مثال رایج و معمولی آن استفاده از اسیدسولفوریک در باتری اتومبیل به عنوان مایع الکترولیت یا استفاده از اسیدنیتریک و اسیدهیدروکلریک برای جلا دادن فلزات و جواهرات است که اکثر مردم با آنها آشنایی دارند.
عمق و شدت آسیب هرچند به نوع اسید و غلظت آن وابسته است، ولی مدت ‌زمان تماس با آن ماده، فاکتور بسیار مهم‌تری از نظر امدادرسانی محسوب می‌شود. عمق سوختگی از سوختگی درجه‌یک سطحی شروع می‌شود و در صورت عدم‌توجه به مصدوم، می‌تواند تا خورده شدن بافت زیر جلدی، عضلات و حتی استخوان‌ها پیشرفت کند. محل‌های باز بدن به‌ویژه صورت، محل رایج آسیب در این حملات است که علاوه بر سوختگی پوست می‌تواند به تغییرشکل دایمی در چشم‌ها، لب‌ها و بینی منجر شود. در صورت پاشیده شدن اسید به داخل چشم احتمال آسیب دایمی بینایی بسیار بالاست. در ناحیه بینی جمع‌شدگی و حتی گاهی تخریب کامل غضروف بینی و بسته‌شدن مجاری بینی مشاهده می‌شود. عملا قربانیان این حوادث علاوه بر اثرات حاد و کوتاه‌‌مدت، اثرات بلندمدت اجتماعی، اقتصادی و روحی‌ - روانی آن را نیز در زندگی آینده خود باید تحمل کنند. امدادرسانی سریع اولیه مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند به این مصدومان در کاهش آسیب‌های وارده کمک شایان ‌توجهی کند. به ‌طوری‌ که آمارها نشان داده بیمارانی که طی 10دقیقه اول، امدادرسانی درست دریافت کرده‌، کاهش پنج‌ برابری در عمق و گسترش سوختگی داشته‌اند زیرا بیشترین آسیب به این افراد در همین زمان و به‌‌ویژه پنج‌دقیقه اول صورت می‌پذیرد. مهم‌ترین نکته در امدادرسانی به این افراد، شست‌وشوی ناحیه با آب معمولی است.
لازم به ذکر است آب باید با جریان ملایم و آرام روی ناحیه ریخته شده و از شدت بالای آب یا اسپری‌کردن شدید آن پرهیز شود. آب معمولی لوله‌کشی سریع‌ترین و در دسترس‌ترین ماده برای کمک‌رسانی است. به‌دنبال مواد خنثی‌کننده اسید نباشید، در صورت نیاز این کارها در مرکز درمانی مربوطه و پس از تعیین نوع ماده سوزاننده انجام خواهد شد. اینکه اخیرا سوالاتی در مورد احتمال واکنش اسید با آب در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده، نباید باعث عدم کمک‌رسانی و شست‌وشوی مصدوم شود.
لازم است بدانیم گرمازا بودن واکنش اسید با آب از نظر علمی صحیح است یعنی اسیدها به‌ویژه اسید سولفوریک غلیظ چنانچه آب به آن اضافه شود، می‌تواند واکنش گرمازای شدید ایجاد کند، ولی تاکید می‌کنم این موضوع نباید تغییری در نحوه رفتار اولیه افراد عادی با مصدوم به‌‌وجود آورد. به دنبال جوش‌ شیرین، محلول‌های خاص قلیایی، ژل، پماد یا درمان‌های خانگی و محلی نباشید، آب نزدیک‌ترین و دردسترس‌ترین بوده و بهترین انتخاب است. فقط توجه کنید نحوه ریختن آب به گونه‌ای باشد که باعث شسته شدن و حرکت اسید به نواحی دیگر به ویژه گردن، گوش‌ها و سینه مصدوم نشود. مثلا به‌طور ساده می‌توانید سر مصدوم را به پایین یا طرفین خم کنید و شست‌وشو را ادامه دهید. بعضی از اسیدها ممکن است در لحظات اولیه آسیب بارزی نشان ندهند یا بیمار حس درد چندانی نداشته باشد، ولی شما باید شست‌وشو را به مدت 20تا 30دقیقه (یا تا رسیدن پرسنل درمانی) ادامه دهید و در همان حال لباس‌های آلوده مصدوم یا زیورآلات، ساعت و... را از سطح پوست بیمار دور کنید. روی بیمار را با ملافه تمیز و بدون هر نوع فشاری بپوشانید. قبل از انجام این اقدامات، اقدام به حمل مصدوم به مراکز درمانی در حالی‌که مقدار زیادی اسید روی پوست و لباس‌های او هست، می‌تواند آسیب را بسیار تشدید کند. اگر اسید داخل چشم پاشیده شده، باز نگهداشتن پلک‌ها با دست و شست‌وشوی چشم با جریان مداوم و ملایم آب بسیار مهم است. در سوختگی‌های شدیدتر توجه ویژه به تنفس مصدوم و باز بودن راه تنفسی مصدوم می‌تواند زندگی او را نجات دهد. طبیعتا بقیه اقدامات باید در مراکز مخصوص سوختگی ادامه یابد، با این امید که بار دیگر شاهد این نوع اقدامات جنایت‌بار و غیرمدنی در جامعه‌مان نباشیم.