search

چگونه RSS بسازیم

[ پنهان کردن ]

RSS چیست


RSS برای تبادل اطلاعات کوتاه مانند لینک ها و سرتیتر مقالات ابداع شد و به کاربران اجازه میدهد تا متون کوتاه خبری و لینک های سایت هایی که RSS دارند را بصورت سریع مرور کنند .
RSS مخفف Really Simple Syndication میباشد که بشما اجازه میدهد محتویات سایت خود را دسته بندی کرده و با یک فرمت سریع و استاندارد تیتر مقالات و اخبار سایت خود را در دسترس دیگران قرار دهید . فرمت فایل های RSS همان XML است. و بصورت اتوماتیک آپدیت میشود.
بدون وجود RSS کاربران باید هر روز سایت شما را چک کنند تا بتوانند از تازه های سایت شما باخبر شوند . اما با این تکنولوژی کاربران RSS چندین سایت را در یک برنامه RSS aggregator (یا RSS خوان) در کنار هم می بینند و تایتل نوشته های اخیر سایت شما را بدون مراجعه به سایت شما می بینند .

RSS برای چه سایت هایی مناسب است


اگر سایت شما مثلا 6 ماه یکبار یا سالی یکبار بروز می شود ، طراحی خروجی RSS برای آن مفید نخواهد بود . RSS برای سایت هایی مناسب است که مرتبا بروز رسانی می شوند . مانند وبلاگ ها ، سایت های خبری و ...
تاریخچه ای از RSS : بد نیست بدانید که طراحی اولیه RSS توسط Dave Winer انجام پذیرفت و شرکت نت اسکیپ و O′Reilly از حامیان پیشرفت آن بودند. نسخه های معروف آن 0.91 و 1.0 و 2.0 است . ( RSS نسخه 1 بدلیل استفاده از استاندارد RDF پیچیده تر و سخت تر از دوتای دیگر است).

RSS در اصل بیانی متفاوت ازXML میباشد و چون وجود خود را از XML دارد باید هنگام ساخت آن به نکات زیر توجه داشته باشید :
تمام المنت های XML باید تگ بسته داشته باشند.
تگ های xml به کوچکی و بزرگی حروف حساس هستند
تودرتو قرار دادن المنت های xml باید بصورت کاملا صحیح انجام شود.
خواص تگ ها حتما باید داخل علامت ″نقل قول″ قرار گیرد .
نحوه نوشتن کامنت در RSS شبیه HTML است
چگونه RSS بسازیم
پابلیش نهایی RSS سایتتان: کد های خود را که نوشتید با فرمت rss.xml روی سایت خود قرار دهید و آدرس آنرا با عنوان RSS روی صفحات سایتتان قرار دهید . حالا سایت شما هم خروجی RSS دارد .