search

چگونه دوربینی مناسب برای خود تهیه کنیم

برای درست عکاسی کردن باید دوربینی مناسب داشت . دوربین به منزله ابزار کار یک عکاس ( چه حرفه ای و چه آماتور ) است . بدون دوربین ، عکاسی کردن به امر غیر ممکنی تبدیل می شود البته مطرح کردن این بحث کمی کمک برای شناخت و آشنایی با دوربین مناسب برای کار شماست و در این راستا هیچ مارک یا قیمت خاصی پیشنهاد نمی شود ، بلکه شما باید انقدر آشنایی با دوربین ها به دست بیاورید تا بتوانید دوربینی مناسب برای اهداف عکاسی خود تهیه کنید .
قیل اینکه به فکر خرید دوربین جدیدی بیافتید به این مساله توجه داشته باشید که می گوییند ، اگر به عکاسان مشهور جهان یک دوربین ساده ( از آن نوعی که من و شما داریم ) بدهند ، باز هم می توانند عکس های زیبا و جالب بیندازند . اما عکس این قضیه صدق نمی کند ، یعنی بهترین و مدرن ترین دوربین عکاسی ، اگر در دست کسی که از عکاسی زیاد سر رشته نداشته ندارد باشد ، نمی تواند عکس خوب و مطلوبی بگیرد . دوربین عکاسی یک وسیله فاقد درک و شعور است و این عکاس است که تعیین می کند که از آن چگونه باید استفاده شود .

چگونه دوربینی مناسب برای خود تهیه کنیم

با توجه به پیشرفت هایی که در صنایع دوربین سازی در چند سال اخیر صورت گرفته است ، امروز انواع مختلف دوربین را باید در دو گروه دوربین های مدرن دیجیتال و دوربین های سنتی معروف به آنالوگ دسته بندی کرد . در هر کدام از این دو گروه ، دوربین هایی با فرمت های مختلف فیلم و اندازه دوربین می توان مشاهده کرد .

دوربینی که در بین آماتور ها از محبوبیت زیادی برخوردار است ، نسل دوربین های معروف به 135 است که از نظر تعداد مدل و لوازم جانبی ، رتبه اول را در عکاسی دارند .
دوربین هی آنالوگ را امروز با قیمت بسیر مناسبی می توان تهیه کرد . عکاسی با این دوربین ها به صورت فیلم اسلاید و فیلم نگاتیو صورت می گیرد که هر کدام ار آن ها دلرلی مزیت خاص خود هستند . کارکردن با این دوربین ها لذت خاصی دارد و به نظر من کسانی که می خواهند هنر عکاسی را به طور جدی شروع کنند ، بهتر است کار خود را با یکی از این دوربین ها شروع کنند و پس از عکاسی زیاد و آشنایی با هنر عکاسی و تبحر در آن به سراغ دوربین های دیجیتالی بروند . حتی اگر زیاد عکاسی نمی کنید و تنها در مهمانی ها و مسافرت ها عکای می نمایید بهتر است که یکی از این دوربین ها را تهیه نمایید یک دوربین دیجیتال ممکن است مورد نیاز شما نباشد .
دوربین های دیجیتال با حذف فیلم و استفاده از حافظه الکترونیکی ، انقلابی در هنر عکاسی به وجود آورده اند و نسلی جدید و روبه پیشرفتی از دوربین های عکاسی را خلق کرده اند . اگر نگاهی به کاتالوگ های تولید کنندگان دوربین های عکاسی بیاندازید ، می بینید که تولید دوربین های عکاسی پیشرفت های زیادی می کند و تقریبا بخش زیادی از بازار را در اختیار خود گرفته است . امروزه جهان در حال دیجیتالیزه شدن است و در آینده دنیای عکاسی در اختیار دوربین های دیجیتال خواهد بود . اما این که این آینده کی خواهد بود و چه زمانی به طور کامل به کشور ما خواهد رسید ، هنوز جای بحث دارد .
اما اگر شما مصمم به تهیه دوربین دیجیتال هستید ، این نکات را در نظر داشته باشید : اول اینکه قیمت این دوربین ها در مقایسه با دوربین های آنالوگ بسیار بالا تر است . با وجود اینکه قیمت محصولات الکتریکی همیشه در حال افت کردن است ، ولی هنوز قیمت این دوربین ها نسبت به دوربین های سنتی بالاست .
نکته دوم و بسیار مهم تر در مورد این دوربین ها این است که علاوه بر تکمه های روی دوربین باید با بسیاری از منو ها و دستوراتی کار کرد که به صورت متن روی مانیتور دوربین به زبان غیر فارسی ظاهر می شوند ( البته در جند مدلی از این دوربین ها این منو ها فارسی شده اند ) . اگر کسی دارای توانایی و حوصله خواندن و فهمیدن این منو ها باشد مشکلی در زمینه کار با این دوربین ها و عملکرد آن ها نخواهد داشت ولی متاسفانه بسیاری دارای این مشکل هستند . حتی کسانی را دیده ام که با دوربین های ساده روی تلفن همراه خود هم نمی توانند به درستی و راحتی کار کنند . علاوه بر این نکات از وابستگی این دوربین ها به نیروی باتری هم باید یاد کرد . زمانی که نیروی باتری به هر دلیلی تمام شود و باتری اضافه موجود نباشد ، عکاسی هم تعطیل خواهد شد .

عکس از: 7-themes.com