search

چگونه تیروئید خود را تست کنید

مطالب
تیروئید غده ای است در گردن و جلوی نای که قوامی نرم دارد و از دو لوب تشکیل شده است که به وسیله قسمت نازکی به هم متصل هستند که ایسموس نام دارد.معمولا 15 تا 25 گرم وزن دارد و بسیار پرخون است.پشت آن چهار غده پاراتیروئید وجود دارد که هورمون پاراتورمون را تولید می کنند که در تنظیم غلظت کلسیم بدن نقش دارد.
این غده دو هورمون مهم تری یودو تیرونین(تی 3) و تیروتوکسین(تی4) را می سازد که در رشد و نمو سلولهای جنینی و همچنین تنظیم متابولیسم بدن در بالغین نقش بسیار دارند.

چگونه تیروئید خود را تست کنید


چند دقیقه برای خودتون وقت بذارید و این تست ساده رو انجام بدید. آیا این علائم را در خود مشاهده می کنید؟
- دست ها یا پاهای سرد
- سردردهای مداوم
- یبوست
- خستگی زیاد بعد از ساعت ها خواب
- احساس همیشگی سرما یا برخی اوقات گرم شدن به مدت زمان زیاد
- عرق نکردن
- نازایی
- بی حالی صبحگاهی، در حالی که شب هنگام انرژی دارید
- ریزش موهای پشت ابرو
- بی میلی جنسی
- ترک دائمی پاشنه پا
- علائم پیش از قائدگی
- تورم پلک ها، یا دست ها
- خشکی شدید مو و پوست
- زردی پوست
اگر پاسخ شما به دست کم سه مورد از سوالات بالا، مثبت است ممکن است دچار کم کاری تیروئید شده باشید. از پزشک عمومی خود بخواهید تا با آزمایش خون این مورد را ارزیابی کند. اما اگر مشکل بسیار خفیف تیروئیدی داشته باشید، در آزمایش خون مشخص نمی شود.

چگونگی تشخیص اختلالات تیروئید با آزمایش


درصورتی که پزشک شما به تیروئید مشکوک بود، با انجام یک آزمایش ساده خون، می تواند به یقین برسد. در آزمایش، میزان TSH هورمون محرک تیروئید، سنجیده می شود. TSH یکی از اصلی ترین هورمون هایی است که کار غده تیروئید را، تنظیم می کند. اگر میزان TSH بالا بود، معمولاً به این معنی است که غده تیروئید شما ،کم کار است. اگر میزان TSH پایین بود، یعنی فعالیت غده تیروئید بالا و پر کار است. البته پزشکان با انجام آزمایش، سایر هورمون های تیروئید را نیز، در خون بررسی می کنند. گاهی مواقع برای کسب اطلاعات دقیق تر، انجام تصویر برداری و نمونه گیری از غده تیروئید توسط پزشک درخواست می شود.

عبارات جستجو شده مرتبط:
چگونه تیروئید خود را تست کنیم ، راه های تست تیروئید ، روش های بررسی تیروئید ، علائم بیماری های مرتبط به تیروئید ، غده تیروئید ، نشانه های غده تیروئید، کم کاری و یا پرکاری غده تیروئید. تیروئید و را ه های کنترل آن . غده تیروئیدو راه های کنترل آن آن ، چگونه تیروئید را کنترل کنیم

منابع: حریم یاس ، mediadviser ، glandscheck